Мегаобучалка Главная | О нас | Обратная связь


Г., сентябрь. Судебник великого князя Ивана III Васильевича (извлечение)



2016-09-16 669 Обсуждений (0)
Г., сентябрь. Судебник великого князя Ивана III Васильевича (извлечение) 0.00 из 5.00 0 оценок




Материалы по истории СССР. Вып.2.,М.,1987 с.132-133

 

9. А государскому убойце и коромольнику, церковному татю, и головному, и подымщику. И зажигалнику, видомому лихому человеку живота не дати, казнити его смертною казнью….

7. А на кого взмолвят детей боярскых человек пять или шесть добрых, по великого князя по крестному целованию, или черных человек пять - шесть добрых христиан целовальников, что он тать, а довода на него в пержнем деле не будет, у кого крал или кому татбу плачивал, ино на тоим взяти исцеву гыбель бес суда.

17. О холопией и правой грамоте. А с холопа и с робы от правые грамоты и от отпустные боярину имати от печати с головы по девяти денег, а диаку от подписи по алтыну с головы, а поьячему, которой грамоту правую напишет или отпустную, с головы по три денги.

18. О отпустной грамоте. А положит кто отпустную без боярского докладу и без диачей подписи, или з городов без наместнича докладу, за которым боярином кормление с судом боярским, ино та отпустнаа грамота в отпустную…..

38.А боярам или детям боярским, за которыми кормления с судом боярским, имуть судити, а на суде у них быти дворскому, и старосте и лутчимь людем. А бездворского, и без старосты и без летучих людей суда наместником и волостителем не судити….

56.А холопа полонит рать татарская, а выбежит ис полону, и он слободен, а старому государю не холоп.

57. О христианском отказе. А христианам отказыватися из волости, ис села в село, один срок в году, за неделю до юрьева дни осеннего и неделю после юрьева дни осеннего. Дворы пожилые платят в полех за двор рубль, а в лесах полтина. А которой христианин поживет за ким год, да и поидет прочь, и он платит четверть двора, а два года поживет да поидет прочь, и он полдвора платит, а три года поживет. И поидет прочь, и он платит три четверти двора; а четыре года поживет и он весь двор платит….

61. О изгородах. А промежи сел и деревень городити изгороды по половинам; а чьею огородою учинится протрава, ино тому платити, чья огорода. А где отхожие пожни от сел или от деревень, или поженному государю не городится, городит тот всю огороду, чьа земля оранаа пашня к пожни.

62. О межах. А кто сореть межу или грани ссечет из великого князяземли боярина и монастыря, или боярской или монастырскойу боярина, или боярской у монастыря, и кто межу сорал или грани ссек, ино того бити кнутием, да исцу взяти на нем рубль. А христиане промежу себя в одной волости или в селе кто у кого межу переорет или перекосит, ино волостелем или поселскому имати на том за боран по два алтына и за рану присудят, посмотря по человеку и по ране и по рассужению.

63.О землях суд. А взыщет боярин на боярине, или монастырь на монастыре, или боярской на монастыре, или монастырской на боярине, ино судити за три годы, а далее трех годов не судити. А взыщет черной на черном, или поместник на помесчике, за которым земли великого князя, или черной или селском на помесчике, или помесчик на черном и на сельском, ино судити потому ж за три годы, а дале трех годов не судити. В взыщутна боярине или на монастыри великого князя земли, ино судити за шесть лет, а дале не судить. А которые земли за приставом в суде, и те земли досуживати.

 

 

Г., июнь. Судебник царя Ивана IV Васильевича (извлечения).

Материалы по истории СССР. Вып. 2.,М., 1987. с. 190

 

88.А крестианом отказыватись из волости в волость и из села в село один срок в году: за неделю до юрьева дни до осеннего и неделя по юрьеве дни осеннем. А дворы пожилые платят в поле рубль и два алтына, а в лесех, где десять верст до хоромного лесу, за двор полтина и два алтына. А которой крестианин за кем жывет год да пойдет прочь, и он платит четверть двора; а два года поживет, и он платит полдвора; а три годы поживет, и он платит три четверти двора; а четыре годы поживет, и он плати весь двор, рубль и два алтына. А пожилое имати с ворот. А за повоз имати з двора по два алтына; а опричь того пошлин на нем не имати. А останетца у которого крестианина хлеб в земли, и как тот хлеб пожнет, и он с того хлеба или с стоачего даст боран два алтына, а по кои местабыла рожего в земле, и он подать цареву и великаго князя платит со ржы, а боярьского дела ему, за кем жыл, не делати. А попу пожылого нет, и ходити ему вон безсрочно воля. А которой крестианин с пашни продастся в холопи в полную, и он выйдет безсрочнож, и пожилого с него нет, а которой хлеб его останется в земле, и он с того хлеба подать цареву и великого князя дает; а не похочет подати платити, и он своего хлеба земленаго лишен.

Судебник 1497 г.

Российское законодательство X-XX вв. Т.2. М., 1985. с.57-97

17.О ХОЛОП И ЕЙ О ПРАВОЙ ГРАМОТЕ. А с холопа и с робы от правые грамоты и от отпустные боярину имати от пе­чати с головы по девяти денег, а диаку от подписи по алтыну с головы, а подьячему, которой грамоту правую напишет или отпустную, с головы по три денги.

18.О ОТ ПУСТНОЯ ГРАМОТЕ. А положит кто отпустную без боярского докладу и без диачей подписи, или з горо­дов без наместнича докладу, за которым боярином кормление с судом боярским, ино та отпустнаа не в отпустную, опроче тое отпустные, что государь своею рукою напишет, и та отпустнаа грамота в отпустную.

19.О НЕПРАВОМ СУДЕ. А которого обинит боярин не по суду и грамоту правую на него сь диаком дасть, ИНО ТА ГРАМОТА не в грамоту, а взятое отдати назад, а боярину и диаку в том пени нет, а иси, ем суд с головы.

20.О НАМЕСТНИЧЕ УКАЗЕ. А наместником и волосте­лем, которые держат кормлениа без боярьского суда, холопа и робы без докладу не выдати, ни грамоты беглые не даты; також и холопу и робе на государя грамоты правые не дати без докладу, и отпустные холопу и робе не дати1.

40.ПРАВОЙ ГРАМОТЕ. А от пра ой грамоты имати боярину или сыну боярьскому, за которым кормленья с судом с боярьским, с рубля по полутретья алтына от печати, то ему и с тиуном; а дьяку, которой грамоту правую напишеть, от писма с рубля имати по три денги. А тиун дасть грамоту правую, и он емлеть от печяти с рубля по полутретья алтына на государя своего и на себя, а дьяк его емлеть с рубля по три денги. А с холопа и с робы отправые грамоты от отпустные имати бояри­ну или сыну боярьскому, за которым кормленье с судом з бо­ярским, от печяти з головы по полутретья алтына. А дьяк его от писма з головы по три денги2.

43. Наместником и волостелем, которые дрьжать кормление без боярьского суда, и тиуном великого князя и боярьскым тиуном, за которыми кормлений с судом з боярьскым, холопа и робы без доклада не выдати и отпустные не даты; а татя и ду­шегубца не пустити и всякого лихого человека без докладу не продати, ни казнити, ни отпустити3.

 

_____

1Российское законодательство x-xx вв. Т.2. М., 1985. с.- 56

2 Там же с.59

3Там же с.60

 

56. А холопа полонит рать татарскаа, а выбежит ис полону, и он слободен, а старому государю не холоп1.

64.А пересудчиком пересуд имати на виноватом две гривны, а менши рубля пересуда нет. А с списка с суднаго и с холопа и с земли пересуда нет. А с поля со всякого пересуд. А список оболживит кто да пошлется на правду, ино в том пересуд. А подвойскым праваго десятка 4 денги, а имати на виноватом же.

66.О ПОЛНОЙ ГРАМОТЕ. По полной грамоте холоп. По тиуньству и по ключю по сельскому холоп з докладом и без докладу, и с женою и с детми, которые у одного государя; а которые его дети у иного или себе учнут жити, то не холопи; а по городскому ключю не холоп; по робе холоп, по холопе роба, приданой холоп, по духовной холоп2.

 

Судебник 1550 г.

Российское законодательство X-XX вв. Т.2. М., 1985. с.113-165

 

66. А наместником и волостелем, которые дръжат кормленья без боарьского суда, полных и докладных не давати, и холопа и робы без докладу не выдати, ни грамоты беглые не дати; також и холопу и робе на государя грамоты правые без докладу не дати. А которой наместник или волостель без боарьского су­да выдаст холопа или робу без докладу и правую грамоту даст, и та грамота не в грамоту; а что государь того холопа или робы убытка своего скажет, и то взяти на судье вдво, а истцом суд з головы2.

76. А О ХОЛОПСТВЕ СУД. По полной холоп грамоте. По ключю по селскому з докладною холоп з женою и з детми, которые у одново государя с ним в одной крепости и которые по-родилися в холопстве; а которые его дети а родились до холопства, а учнут жыти у иного государя, или себе учнут жыти, то не холопи. А по городскому ключю не холоп. По робе холоп; по холопе роба. По духовной холоп. По приданой робе холоп, а по холопе роба. А по тиуньству без полные и без докладные не холоп; а по селскому ключю без докладные не холоп. А полному и докладному холопу сына своего слободного, которой ся у него родил до холопства, не продати, а продаст [ся] он сам кому хочет, тому же ли государю, у кого отец его служит, или иному кому хочет; а отцу его и матери у полные не стояти и ис холопства не взяти, потому что отец его и мати сами в холопех; да и в полных и в докладных то писати, что отец его и мати у него есть, а у полные не стоали, потому что сами в холопех. А у кого отец в чернцех или мати в черницах, и тому отцу и матери у своего сына и у дочери у полные и у докладные не стоати и из холопьства не взяти; а в полные и в докладные писати, что у того отець или мати есть, а у полных и у докладных не стоали, потому что пострижены; да и не про­дати тех детей своих, продаст [ся] он сам кому хочет3.

77. А отпускные давати з боарьского докладу; а бояром к тем отпускным печати свои прикладывати, а дьаком подписывати. А отпускные давати на Москве бояром и дьаком, да дава­ти отпускные в Великом Новегороде да во Пскове наместником и дьаком. А пошлины имати от отпускные боарину или наместнику от печати з головы по девяти денег, а дьаку от под­писи з головы по алтыну, а подьячему, который отпускную напишет, з головы по три

_____

1Российское законодательство x-xx вв. Т.2. М., 1985. с. 95-96

2 Там же с.112

3Там же с.115

 

денги. А опричь Москвы и Великого … не давати. А хто положит отпустную без боарьского до­кладу, и без новгородских и псковских наместников докладу, и без дьачей подписи, хотя и государя своего руку, и та отпускная не в отпускную1. А которые люди волные учнут бити челом князем, и бояром, и детем боярьским, и всяким людем, а станут на собя давати кабалы за рост служити, и боле пятинатцати рублев на серебряника кабалы не имати. А старые кабалы, ко­торые иманы на водных людей и болши пятинатцати рублев до сего Уложениа, а за рост им в тех денгах служити у них, и тем людем приносити те кабалы к боаром, и боаром к тем кабалам печати свои прикладывати, а дьаком подписывати; а вперед хто ту кабалу оболжывит, и та кабала врьшити по суду. А имати им кабалы на водных людей, а на полных людей, и на доклад ных, и на старинных холопей кабал не имати. А хто возмет на полного, и на докладного, или на старинного холопа кабалу, не опытов, или кто на него беглую грамоту возмет, а кто на того холопа положыт полную или докладную, или доведет на него старинное холопство по духовной грамоте или по иным крепостем, и у того денги пропали; а чей тот холоп был, а скажет тот, что от него тот збежал, пократчи, и та гибель взяти на том, хто, не обыскав, на чюжего холопа кабалу возмет или беглую возмет; а тот холоп по старому холопству, или по полной, или по докладной, или по духовной тому государю2.

78. А положат на одного холопа две полные или две докладные, и котораа будет старее, тому тот холоп, а денги по новой полной или по докладной пропали у того; а снос старого государя взяти на том, хто положит новую полную и докладную, а тот ся ведает с своим знахорем сам; а станет тот на того знахаря бити челом о суде, ино на него суд дати.

79. А холопа рать полонит, а выбежит ис полону, и он слободен, а старому государю не холоп. А похочет тот холоп к своему старому государю, и того холопа явити бояром, а дьаку подписати на старой крепосте, и пошлины имати з головы по алтыну. А которой холоп побежит з государем своим или один побежит без государя своего, а не рать полонит, и выйдет тот холоп ис которые земли опять к Москве, и он старому государю холоп по старому холопьству, опричь того, не что кого государь пожалует, даст волную грамоту.

80. А детей боарьских служилых и их детей, которые не служивали, в холопи не приимати никому, опричь тех, которых государь от службы отставит.

81. А кто займет сколке денег в рост, и тем людем у них не служити ни у кого, жити им собе, а на денги рост давати им. А кто даст денег в заел, да того человека станет дръжати у собя, и збежит у него тот человек покрадчи, и что снесет, то у него пропало, и по кабале денег лишен.

82. А наймит у государя у своего не дослужит уроку да пойдет прочь, ино найму лишен. А которой государь наймиту не захочет дати найму, и уличат его в том, и наймиту на…3.

 

ТЕМА V



2016-09-16 669 Обсуждений (0)
Г., сентябрь. Судебник великого князя Ивана III Васильевича (извлечение) 0.00 из 5.00 0 оценок









Обсуждение в статье: Г., сентябрь. Судебник великого князя Ивана III Васильевича (извлечение)

Обсуждений еще не было, будьте первым... ↓↓↓

Отправить сообщение

Популярное:
Генезис конфликтологии как науки в древней Греции: Для уяснения предыстории конфликтологии существенное значение имеет обращение к античной...
Как построить свою речь (словесное оформление): При подготовке публичного выступления перед оратором возникает вопрос, как лучше словесно оформить свою...



©2015-2024 megaobuchalka.ru Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. (669)

Почему 1285321 студент выбрали МегаОбучалку...

Система поиска информации

Мобильная версия сайта

Удобная навигация

Нет шокирующей рекламы



(0.008 сек.)